ENG in English

18. oktoobril avati Noblessneri valukojas PROTO avastustehas

18. oktoobril avati Noblessneri valukojas PROTO avastustehas

18. oktoobri õhtul avatakse Noblessneri valukojas ainukordse etendusega PROTO avastustehas. Kogupere elamuskeskus ühendab fantaasiaküllase ekspositsiooniga virtuaalreaalsuse tehnoloogia ja maailma muutnud leiutised. PROTO avastustehas on kõigile huvilistele avatud alates 19. oktoobrist.

„PROTO on maailma esimene hariduslik virtuaalreaalsuskeskus, mis ühendab kaasaegse tehnoloogia sajanditaguste leiutiste ajaloo tutvustamisega. Avastustehase eesmärk on julgustada kõiki ise katsetama ja teadust avastama ning pakkuda meie väikestele teadlastele toetavat kasvulava,“ sõnas PROTO avastustehase tegevjuht Ott Sarapuu. „Tallinn on saanud ühe silmapaistva paiga võrra rikkamaks ning alates homsest ootame kõiki avastustehase maagiliste leiutiste maailma. Laupäeval on PROTO uksed avatud lausa südaööni,“ lisas Sarapuu.

Väljapanekus on ligi 30 virtuaalreaalsus- ja tegevuseksponaati, mis äratavad ellu 19. ja 20. sajandi leiutised. Nende hulka kuuluvad näiteks kuumaõhupall, õhujalgratas ja allveelaev, mida saab VR-mängus ise juhtida ja nii erinevaid ülesandeid täita. VR-elamused on loonud Hollandi suurim virtuaalreaalsuskeskus Enversed Studios ja seda spetsiaalselt PROTO jaoks. „Käed-külge“ eksponaatide hulka kuuluvad näiteks tsüklodroom, õhkukahurid ja äikeseline klaver.

PROTO avastustehas asub ajaloolises Noblessneri valukojas. „Meil on hea meel, et PROTO avastustehase idee andis tõuke valukoja renoveerimiseks. Viimase kümne aasta jooksul on siin tänu erakordsele akustikale toimunud hulk maailmatasemel muusikasündmusi, täna on valukoja võimalused veelgi laiemad,” sõnas BLRT Grupi kinnisvara arendusdirektor Ivar Piirsalu. „Äsja ka Muinsuskaitseameti hästi taastatud mälestise tunnustuse pälvinud hoone on Noblessneris kindlasti üks märgilisemaid,“ lisas Piirsalu.

PROTO avatakse 18. oktoobri õhtul Veiko Tubina loodud erilavastusega, mis ühendab tantsu-, valgus ja teadusshow. Avastustehas ootab kõiki külastajaid alates 19. oktoobrist.

Aadressil Peetri 10 asuv PROTO on avatud esmaspäevast neljapäevani ja pühapäeval kell 11–18, reedel ja laupäeval kell 10–19. Lisainfo http://prototehas.ee/