ENG in English

Algas Noblessneri arhitektuurivõistlus

Algas Noblessneri arhitektuurivõistlus

Kodusadam Osaühing kuulutas 1. septembril 2023 välja Noblessneri mereäärsete hoonete ja linnaruumi avaliku arhitektuurivõistluse.
Võistluse eesmärk on leida võistlusalale esinduslik, elegantne ja ajas püsiv arhitektuurne lahendus, mis väärtustab ja rikastab Noblessneri sadamalinnakut. Tulemus peab sobituma nii ajalooliste allveelaevatehase tööstushoonete kui ka viimastel aastatel loodud kaasaegse linnaruumiga.

Kodusadam OÜ juhatuse liikme Ivar Piirsalu sõnul on võistlusega lahendatav piirkond paljuski eriline. „Võistlusala ulatub sõna otseses mõttes merre ning käsitleb muuhulgas mitmeid ajaloolise allveelaevatehase unikaalseid tehnorajatisi. Rajatavad hooned on ühtlasi maamärk mere poolt tulijatele, nende eest kulgeb avalik merepromenaad. Siin on just avalik arhitektuurivõistlus õige viis parima lahenduseni jõudmiseks“, sõnas ta.

Arhitektuurivõistluse tingimusi nõustanud arhitekt Toomas Paaveri sõnul kavandati juba kümmekond aastat tagasi kehtestatud detailplaneeringuga Noblessneri uued hooned sisuliselt otse rannajoonele. „Need hooned justkui ripuksid rannapromenaadi ja avaliku ruumi kohal. Tegu on ruumiliselt keeruka ja võimalusterohke olukorraga. Lahendada tuleb ka inim- ja loodussõbralik, sidus ja avar välisruum ümber nende hoonete. See kõik nõuab väga professionaalset ja kindlasti ka loomingulist lähenemist. Korralik arhitektuurivõistlus on selliste lahenduste leidmiseks ainuõige valik. “ lausus ta.

Võistluse auhinnafond:
esimene koht 50 000 eurot, teine koht 35 000 eurot, kolmas koht 20 000 eurot. Lisaks viis ergutusauhinda, igaüks 10 000 eurot.

Arhitektuurivõistluse žüriisse kuuluvad:

Mark Berman (BLRT Grupp AS)
Tõnu Toomik (Merko Ehitus AS)
Ann Virkus (Noblessner Arendus OÜ)
Arhitekt Jaak-Adam Looveer (Tallinna strateegilise planeerimise teenistus)
Arhitekt Toomas Tammis (Arhitektuuriagentuur OÜ)
Arhitekt Marika Lõoke (Arhitektibüroo J.Okas & M.Lõoke OÜ)
Maastikuarhitekt Kerttu Kõll (OÜ Sfäär Planeeringud)

Noblessneri arhitektuurivõistluse tingimustega saab tutvuda siin.
Võistlusülesande lisad
Võistluse kohta esitatud küsimused ja vastused

Võistlustingimused on kooskõlastanud Eesti Arhitektide Liit.

Kodusadam OÜ osanikud on BLRT Grupp AS ja AS Merko Ehitus Eesti.

Rohkem infot:
Ivar Piirsalu
+372 501 9266
ivar.piirsalu@noblessner.ee